O sądach

https://niezalezna.pl/299986-wczorajsze-protesty-przyspiesza-prace-nad-nowymi-przepisami-chodzi-o-apolitycznosc-sedziow

Moje zdanie:

Niezawisłość sądów - jest ok. Niezależność sądów - ok.  Trójpodział władzy - też wydaje mi się mniej więcej ok. tj. jakoś tam się sprawdza. Ale...

 

Problem zaczyna się w chwili gdy uświadominmy sobie rzecz straszną. Władzę ustawodawczą i wykonawczą społeczeństwo może co kilka lat zweryfikiować podczas wyborów. Możemy pokazać czerwoną, lub żółtą kartkę prezydentowi czy nielubianej partii politycznej. Możemy podczas głosowania reprezentację sejmową lubianej partii próbować oczyścić z ludzi którzy tam nie bardzo pasują.  

TYMCZASEM WŁADZA SĄDOWNICZA NIE PODLEGA ŻADNEJ ZEZWNĘRZNEJ KONTROLI,

ANI ŻADNYM FORMOM SPOŁECZNEJ WERYFIKACJI. 

Środowiska prawnicze zostały wyłączone z lustracji (tj. same się wyłączyły...). Z kapusiów i ubeków miały oczyścić się same. Tak obiecały, potem słowa nie dotrzymano - bo i po co?

Sędziowie którzy nie byli na drugim etacie w ubecji ale np. orzekali w czasie stanu wojennego, często zniszczyli konkretnym ludziom życie, albo zapewnili zbrodniarzom z "organów" bezkarność - nadal są sędziami.

Pogadajcie ze starymi rzemieślnikami. Opowiedzą jak w latach 80-ych uwłaszczała się ubecja i przechodzący na emeryturę milicjanci.  Sędziowie pomagali jak mogli - np. niszcząc rzemieślników tzw. domiarem - by zbankrutowane warsztaty mogli przejąć za grosze młodzi resortowi emeryci, lub dzieci mundurowych. Ci sędziowie nie rozpłynęli się w powietrzu - często nadal orzekają. 

Inny przykład: Stefan michnik - stalinowski oprawca, morderca sądowy, fałszywy adwokat i wyjątkowa menda, w świetle prawa nadal jest sędzią. Szwedzcy prawnicy uważają że nadal chroni go immunitet. Ich (i jego) polscy koledzy po fachu jakoś nie kwapią się by wyjaśnić że już nie.

Pisałem kilka razy na tym blogu - w naszym kraju zapadają wyroki będące bezczelnym szyderstwem z ludzkiej potrzeby sprawiedliwości, bedące kpiną ze zdrowego rozsądku. Drastycznie zaniżone, drastycznie zawyżone...